Зараз настала пора осінньо-зимових свят. Серед них найбільше відзначається своєю поетичністю й неповторністю свято Андрія Первозванного. В Україні зі святом святого Андрія пов’язувався і комплекс давніх, язичницького походження ритуалів, переважно любовно-магічних.В день святого Андрія в Станіславській бібліотеці зібралися учні нашої школи та молодь села – наша краса та надія.Дівчата принесли випечену «Калиту» - солодкий калач з діркою посередині, який підвісили до стелі.
Хлопці на наше свято прибули з дарунками та коцюбою, на якій вони мали верхом їхати кусати Калиту. Зустрічала гостей у затишній світлиці «господиня» вечорниць (художній керівник Будинку культури Белінська Л.Б.) словами:
Я, вибачте, хвилююсь трохи.
Моє ім’я просте – Солоха
.Я господиня цієї хати.
Зі святом веселим хочу всіх вас привітати
В гостинній нашій оселі!
Бібліотекар ознайомила присутніх з життєвим шляхом апостола Андрія, розповіла як святкували це свято наші бабусі. Для цього в бібліотеку були запрошені гості, які ще пам’ятають, як вони святкували “Андрія».
Марія Петрівна Ковальчук розповіла, як у 50-і роки минулого століття молодь святкувала у хаті її батьків, а потім показала «майстер-клас» з прядіння ниток з вовни, адже на вечорницях тоді дівчата вишивали, в’язали, шили, пряли.
Дівчата взялися ворожити на свою долю. Для цього були розкладені балабушки та приведений сусідський песик. Він довго принюхувався до них, але їсти не поспішав, Зате дуже розсмішив усіх присутніх.
Але найсмішніше стало тоді, коли хлопці взялися за кусання «Калити». Був у нас «пан Калитинський» (Сліпенчук Володимир), який охороняв корж, був також і «пан Коцюбинський» (Галушка Олександр), який перший «під’їхав» до Калити на коцюбі, щоб вкусити, але дівчата запекли її добре, одразу і не вкусити, а ще й смішили хлопців Арафтенія Максима та Андрєєва Андрія.
Під веселі мелодії українських пісень дівчата (Головенко Олена, Ковальчук Катерина, Тимофієва Ганна, Томчик Катерина, Ковальчук Алла, Поплавська Валентина, Басиста Анастасія) та хазяйка вечорниць пригостили присутніх варениками з вишнями, а ще привітали з «Днем Ангела» Анрєєва Андрія, побажали йому успіхів у навчанні та всіляких гараздів.Наше веселе свято закінчилося під веселі пісні, які прослухали всі запрошені.
«Гоп, гоп, веселе свято!
Ще й вареників багато
Вечорниці ж бо такі- веселі й гомінки .
В наш комп’ютерний вік ми повинні особливо старанно зберігати звичаї наших предків, адже вони є культурними та історичними надбаннями українців. Якою б потужною і багатофункціональною не була б сучасна техніка, ми самі продовжуємо залишатись частиною природи, не перестаємо вірити у вищі сили, мудрі і справедливі, добрі і наділені терпінням, звертатись до них за порадою і просити в них допомого і підтримки у важку хвилину.
Немає коментарів:
Дописати коментар