пʼятниця, 4 листопада 2022 р.

«Ловитва невловимого птаха» до 300-річчя Григорія Сковороди.




З листопада в Публічній бібліотеці ім.Є.Чикаленка  Куяльницької громади розпочато місячник «Ловитва невловимого птаха» до 300-річчя Григорія Сковороди.




Григорій Сковорода - одна з найцікавіших постатей українського духу, що й досі бентежить уми своєю глибиною та незбагненністю. Неспійманий світом він любив мандрувати і “ловив від того кайф”.



Відкрив  цикл   бібліотечних заходів бібліомікс «Вітер і філософ», підготовлений фахівцями  центральної бібліотеки.


Так як  музика і поезія становили нерозривну єдність і гармонію життя й філософії Сковороди, першими на прем'єру заходу бібліотекари запросили  працівників відділу культури та туризму і центру культури і дозвілля на чолі з начальником Ольгою Шапран.  


В ході заходу бібліотекари Ольга Волкунович і Інна Вербицька презентували  виставку – інсталяцію  «Сковорода - вічний, а отже сучасний», яка  детально розкрила багатогранний образ українського філософа крізь призму  розмаїття книг,  представлених на виставці: поезія, байки, філософські трактатати, притчі та цікаві видання про самого філософа.





Ведучі в своєму огляді детально зупинились на кількох виданнях. Це -  фотокнига «Наш перворозум» з багатим ілюстративним матеріалом і документальними свідченнями,  




«Байки Харківські», що говорять з читачем багатьма голосами  та «Вибрані афоризми», що безперечно заслуговує на особливу увагу.



Книга викликала справжній ажіотаж. Кожен афоризм Філософа  проілюстровано картинами відомого одеського скандального художника , колишнього директора Одеського художнього музею Олександра Ройтбурда.(Помер у 2021р)





Що відбувається, коли в одному виданні зустрічаються два філософи? Емоційний вибух! 



Дійсно було багато емоцій, висловлювань, посмішок, коментарів. Олександр Ройтбурд говорить з глядачем за допомогою людських тіл,  збираючи їх за принципом конструктора. 



Картини одеського майстра зберігаються у багатьох музеях та приватних колекціях світу, а ми маємо змогу познайомитися з ними у книзі, упорядником та автором вступного слова до якої є Артур Рудзинський.



Багато нового дізнались  учасники заходу про життєвий шлях  Сковороди з відеоряду, цікавою


була інформація і про  ювілейну банкноту, випущену  Національним банком України номіналом в 500 гривень та   історія про "Фонтан нерівної рівності", що зображений на банкноті і є малюнком самого Григорія Сковороди.



А сторінка про музичний світ Григорія Сковороди, про   відомий факт відмови від царського двору, коли Катерина ІІ просила поета через свого посланця Потьомкіна перебратися до Петербурга, відмову, висловлену   римою: «Передайте матінці-цариці: мені моя сопілка і вівця дорожчі царського вінця», викликає захоплення і зараз.




Стежити за Сковородою було цікаво…

Бібліотекарі запропонували присутнім на заході «Кошик мудрості від українського Сократа» з відомими афоризмами.


Кожен витягнув щось своє і мав прокоментувати вислів.  Під час заходу вспіли і подискутувати на тему «Ким міг би бути Сковорода в наш час: студентом- хіпстером, мандрівним блогером, сучасним коучем, або чайлдфрі- бо свідомо не пов'язував себе шлюбом.



А наостанок всі отримали мессидж від самого «укараїнського Сократа» в  листівці «Пізнай самого себе». 




Від покоління до покоління, із уст в уста, із книжки в книжку передаються оповіді про Григорія Сковороду. В ньому завжди вражала й вражає подиву гідна цільність натури й принциповість.

“Ми створимо світ кращий,- говорив філософ.- В Горній Русі (майбутній Україні) бачу все нове: нових людей, нове творіння і нову славу. «Ми сотворим світ получшій, созиждем день веселейший»

Немає коментарів:

Дописати коментар